loading Yükleniyor...

Nordex'in İzmir'deki Eğitim Merkezi Rüzgar Türbini Teknik Eğitiminin İkincisine Ev Sahipliği Yaptı

İzmir'in rüzgar enerjisi sektöründeki liderliği, sektörün ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim programları ile pekişiyor. Dünyanın öncü rüzgâr türbin üreticilerinden Nordex, İzmir'de yer alan eğitim merkezinde ‘Rüzgar Türbin Teknik Eğitimi’nin ikincisini TWRE- Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Grubu işbirliği ile 20-21-22 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştirdi.

 

Rüzgar enerjisi sektörüne beyaz ve mavi yaka kadın yetiştirilmesi için başlatılan programda, bu yıl, İstanbul, İzmir ve Ankara’dan meslek lisesi motor bölümü mezunu, üniversitelerin elektrik, makine, inşaat, meteoroloji ve enerji sistemi mühendisliği son sınıf öğrencileri ve yeni mezunlarından olan 10 genç kadın adaya, 3 gün boyunca detaylı teorik ve pratik eğitimler verildi.

 

Eğitim, Nordex Eğitim Koordinatörü Melike Sezginer ve İzmir Ofis Müdürü Gülçe Çalışkan’ın koordinatörlüğünde, Nordex Teknoloji ve Geliştirme Müdürü Selim Türkel ve Teknik Eğitmenler Ahmet Paksoy ve Zafer Avcı’nın katkıları ile gerçekleştirildi.

 

Programın birinci gününde rüzgar türbin tipleri, türbin mekanik ve elektrik sistem bileşenleri, SCADA sistemi, Delta4000 türbinleri tüm detayları ile anlatıldı. Programın ikinci gününde ise Nordex İzmir Ofisi ve eğitim merkezi ziyareti ile teorik eğitim ve sistem bileşenlerinin pratik olarak görülmesi sağlandı. Son günde gerçekleştirilen saha ziyaretinde, PİTANE RES N117 Gama, YUNTADAĞI RES N90 Beta ve Gama, AKÇA RES Delta4K türbinleri yerinde ziyareti edildi ve böylece operasyonel gözlemleri yapıldı.

 

TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak, program hakkında, “Böyle kıymetli bir eğitimin geleneksel hale gelmesinden çok memnunuz, genç kadınlarımızın enerjinin dönüşümünde yer almaları ve kariyerlerini yenilenebilir alanında yönlendirmeleri bizim için çok önemli bir konu idi. Nordex Türkiye’ye desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Nordex Eğitim Koordinatörü Melike Sezginer ise, “Nordex Türkiye olarak genç kadınlarımızı yenilenebilir enerji sektöründe kazandırmayı teşvik etmek üzere böyle bir işbirliğinde olmaktan kendilerini İzmir'deki Nordex Academy Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz ve tüm arkadaşlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: https://www.nordex-online.com/en/2020/10/nordex-turkey-second-technical-workshop-for-young-women/