loading Yükleniyor...

İzmir’den Çin’e Rüzgar Türbini Ekipmanı İhracatı SAYAS-RE’den

Temiz enerji dönüşümü, Dünya’nın sürdürülebilirliği için her geçen gün daha önem kazanıyor ve bu alandaki hem kamu hem de özel sektör yatırımları artıyor. Bu eğilimlere uygun şekilde, İzmir’de de Rüzgar Enerjisi Ekipman Üretimi sektörü her geçen gün gelişiyor. İzmir’deki sektör firmalarının son başarısı ise, Türkiye’nin yüksek oranda dış ticaret açığı verdiği Çin’e yönelik ihracat bağlantıları oldu. İzmirli SAYAS-RE firması, Güney Kore’den sonra Çin’e rüzgar türbin kulesi iç aksamları ihracatına başlayacak.

Payları Borsa İstanbul’da işlem gören SAYAS-RE rüzgar enerjisi endüstrisine yönelik bileşenler ile iç ve dış endüstriyel reklamcılık ürünleri alanlarında lider bir tedarikçi olarak, İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim faaliyetlerine devam ediyor.

1989 yılında kurumsal kimlik projeleri ve açık havaendüstriyel reklamcılıkğı ile işe başlayan SAYAS-RE, yıllar içinde yenilenebilir enerji sektöründe oluşan fırsatları değerlendirerek, bu sektörün yüksek katma değerli değer zincirine dahil oldu. Bu vizyoner yaklaşım, firmanın Çin Halk Cumhuriyeti'nin en büyük rüzgar kulesi üreticisi olan Titan Wind Energy tarafından imalatçı olarak onaylanması ile taçlanıyor. Bu kapsamda firma, ilk adımda 12 rüzgar türbin kulesinin iç aksamlarına ilişkin olarak yaklaşık 1.5 Milyon Avroluk ihracat bağlantısı yaptı. Sektörde kendisine önemli bir yer edinmeye başlayan SAYAS-RE, geçtiğimiz haftalarda Güney Kore’ye de bir ihracat gerçekleştirmişti.

Türkiye, Çin'e ihracatını artıracak potansiyel ürünlere odaklanarak, bu ürünlerde pazar payının artmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Temiz enerji ekipmanlarının bu çalışmalarda önemli bir yer tutabileceği değerlendiriliyor.

Kaynak : https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/875643