loading Yükleniyor...

Ege Serbest Bölgesi

1990 yılından bu yana faaliyette olup günümüz itibariyle Avrupa’nın en başarılı serbest bölgelerinden birisi olarak gösterilmektedir. Tüm altyapı ve gerekli üstyapı yatırımları, enerji, su, telekomünikasyon, doğalgaz, yükleme, boşaltma, nakliye, hamaliye ve 24 saat destek hizmetleri ile itfaiye, yemek ve tüm belediyesel hizmetler ESBAŞ tarafından verilmektedir. Ege Serbest Bölgesi, İzmir'in Gaziemir ilçesinde 2.2 milyon m²'lik bir alan üzerinde kurulmuştur. Bölge, Uluslararası Adnan Menderes Havalimanına 4, İzmir Limanına 12, otoyol ağlarına ise 1 km. mesafededir.

Kent Merkezine Uzaklık 15 km
Parsel Sayısı -
Aktif Firma Sayısı 171
istihdam Sayısı 18.200
Parsel m² Satış Fiyatı $3.67 /kira/yıl
Yoğunlaştığı Sektörler Havacılık ve Savunma Sanayii, Otomotiv Yedek Parça

 

Bölgede bugün itibarıyla 72’si yabancı olmak üzere toplam 171 firma faaliyet göstermektedir. 2015 yılında gerçekleşen ticaret hacmi 4 milyar ABD doları olup bölgenin hizmete girişinden bugüne kadar gerçekleşen toplam ticaret hacmi ise 63.6 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

Ege Serbest Bölgesinde yaratılan istihdam yaklaşık 18.200 kişidir. Türkiye'deki 19 serbest bölgede yaratılan toplam istihdamın ve yatırımın 1/3' ü Ege Serbest Bölgesinde bulunmaktadır.

Bir üretim Serbest Bölgesi olan Ege Serbest Bölgesinde ağırlıklı olarak havacılık ve savunma sanayi, elektronik-elektronik, otomotiv, makine imalat ve montajı, kimya, enerji, tekstil, gıda işleme ve paketleme gibi sektörler yer almaktadır. En fazla ticareti yapılan mallar ise, tekstil ürünleri, konfeksiyon, ağır iş makineleri, kimyasal ürünler ve dayanıklı tüketim mallarıdır.

Bölgede Mahle, Enercon, PFW, Hugo Boss, Lansinoh, Pratt Whitney, Cummins, Johnson&Johnson gibi çok sayıda global firmanın üretim merkezi bulunmaktadır.