loading Yükleniyor...

İzmirli Startup Ni-cat Enerji Depolama Teknolojileriyle Değer Yaratacak

İzmir merkezli teknoloji şirketi Ni-cat Batarya Teknolojileri, verimli lityum iyon pil üretimi için, hem yurtiçi kullanıma hem de gelecekte tüm Dünya’ya ihracata yönelik olarak, Türkiye'de nikel bazlı katot üretimine başlayacak. Nikel bazlı katot alaşımı, elektrikli araçlar ve iş makinaları, gemicilik ve enerji depolaması dahil olmak üzere birçok endüstride lityum iyon piller için kullanılıyor.

Teknopark İzmir'de bulunan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) araştırmacılarından oluşan Ni-cat firması, Türkiye Otomobil Ortak Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek Türkiye'nin ilk yerli elektrikli aracı için yerli pil üretimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Ni-cat Batarya Teknolojileri'nin kurucu ortağı ve iş geliştirme uzmanı Can Attal Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, şirketin “yeni çağın yakıtı” olarak kabul edilen yeni tip batarya teknolojilerinde rol almak istediğini söyledi.

Dünyanın en büyük yeni nesil çinko pil üreticisi olan ABD merkezli ZincFive firmasının yakında ürünlerini test etmeye başlayacağını belirten Attal, testler başarılı olduğunda Ni-cat'in ilk ihracatına başlayacağını söyledi. Ni-cat ayrıca Samsung SDI ve LG Chem gibi diğer lider lityum iyon pil üreten şirketlere de ihracat yapmayı hedefliyor.

Attal, Türkiye'nin Kore ve Çin'deki hücre üreticilerine tedarik sağlamak için coğrafi olarak iyi bir konumda olduğunu; ticaret savaşının ortasındaki Çin pazarından çıkmak ve Avrupa ve Orta Doğu'ya pazarlarına açılmak isteyen firmalar için, güçlü bir alternatif tedarikçi olduğunu sözlerine ekledi

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/izmir-merkezli-teknoloji-firmasi-yerli-otomobile-katki-sunmayi-hedefliyor/1981230