loading Yükleniyor...

İzmirli Güralp Vinç’ten Rüzgar Enerjisi Değer Zincirinde Yeni Açılımlar​

İzmirli firmalar rüzgar enerjisi sektörünün İzmir’deki ve Türkiye'deki gelişimini yakından takip ederek, sektörün değer zincirine entegre oluyor. Danimarka'nın rüzgar türbinlerinde, İzmirli Güralp firması tarafından Türkiye’de üretilen vinçler hizmet veriyor.

İzmirli vinç firması Güralp Vinç'in Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Kurtmen, Türkiye'de faaliyet gösteren rüzgar ekipmanı üreticisi firmalarla iş birliği içinde olduklarını belirterek, "Bu birliktelik bizi Danimarka'ya götürdü. İlk talep Danimarkalı bir firmadan geldi. Bizden tesisleri için 40 ve 100 tonluk vinçler aldılar. Salgın sürecinde üretimi tamamlanan 120 tonluk vinçler de müşterimize teslim edildi." dedi.

Kurtmen, AA muhabirine, başta küçük bir atölye olarak kurulan şirketlerinin rüzgar enerjisi ekipman üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden Danimarka'ya ihracat yaptığını ifade etti. Kurtmen, sektörde yaklaşık 30 yıldır hizmet verdiklerini vurgulayarak, "280 kişiye yakın kadromuzda 26 mühendis çalışıyor. Elektrikli gezer vinç üretiminde firmamız çok önemli yollar aldı. Bu ürünün dünyada belirli standartlarının oluşturulduğu Avrupa Malzeme Elleçleme Federasyonu (FEM) gibi yerler var. Türkiye'den buraya ilk üye olan ve taahhütname veren firmayız. 67 ülkeye ihracat yapıyoruz. Vinç üretim kabiliyetlerimizde 1 tondan başlayıp 200 tona kadar ürün yelpazemiz var." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de rüzgar enerjisi sektöründe üretim fabrikalarının ilk temellerinin İzmir'de atıldığına dikkati çeken Kurtmen, şöyle konuştu: "Bunlardan ilki Enercon oldu. Sonra Gönen'de Gesbey kuruldu. Ardından, TPI Composites, LM Wind Power, Siemens-Gamesa, Ateş Çelik, CS Wind gibi firmalar hizmete başladı. Danimarka ve Almanya gibi rüzgar enerjisi know-how'ına en fazla sahip ülkelerden Türkiye pazarında iş yapabilmek üzere girişimler başladı. Güralp, rüzgar sektörünün Türkiye'deki gelişimini çok iyi takip etti."

Kurtmen, Türkiye'de faaliyet gösteren rüzgar ekipmanı üreticisi firmalarla iyi bir iş birliği içinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti: "Bu birliktelik bizi Danimarka'ya götürdü. İlk talep rüzgar türbininin kanatlarının bağlandığı kovanı işleyen Danimarkalı bir firmadan geldi. Bizden tesisleri için 40 ve 100 tonluk vinçler aldılar. Aynı firma Almanya'da yaptığı yatırım kapsamında 120 tonluk 4 vinç daha aldı. Salgın sürecinde üretimi tamamlanan bu vinçler de müşterimize teslim edildi. Firmamız, yurt dışında da kurduğu iş birlikleri sayesinde hizmetlerini aksatmadan sürdürüyor. Rüzgar türbinlerinin ihtiyaç duyduğu özel tasarımlar sonucunda oluşan ekipmanların elleçlenmesi için vinçlerin de özel ve güvenilir olması gerekiyor. Teknolojik ürünler ve özel yazılımlarımızla bu süreçleri takip edebildiğimiz gibi, müşterilerimiz için endüstri 4.0 alt yapısı sağlamış ve riskleri bertaraf etmiş oluyoruz."

Güralp, İzmir Kalkınma Ajansı’nın KOBİ Mali Destek Programı kapsamında destek alan başarılı firmalar arasında yer almış, kalite sistemleri kurulması ve kalite kontrol laboratuvarının iyileştirilmesi faaliyetlerini yürütmüştü.

Kaynak: AA