loading Yükleniyor...
 

GÜÇLÜ EKONOMİ

İzmir temel ekonomik göstergelerde ülkenin en gelişmiş şehirleri arasındadır. Şehrin ekonomik olarak üst sıralarda yer almasının en önemli nedeni tarihsel kökenleri olan güçlü ticari ilişkileri ve çok sektörlü yapısıdır. Yüksek ekonomik performans sergilemesi ve yüksek katma değerli ürün üretimi odaklı sanayi yapısı ile İzmir yatırımcılara ideal bir yatırım ortamı sağlar.

Yatırımcılar İçin En Çekici Şehirlerden Biri
metropol icon

DÜNYADA EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ METROPOL

Brookings Institution

industry icon

TÜRKİYE'DEKİ SANAYİ ÜRETİMİNİN %9,3'U

attractive icon

TÜRKİYE'DE YATIRIMCILAR İÇİN EN ÇEKİCİ İKİNCİ ŞEHİR

EY

Yatırımcılar İçin Bir Cazibe Merkezi

İzmir, 9'u aktif, 4'ü inşa halinde olan 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölgesi, 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve 4 ana ticaret limanına ev sahipliği yapar.

city icon

Pamuk, incir, üzüm, tütün, zeytinyağı gibi geleneksel ürünlerle birlikte ileri teknoloji gerektiren savunma sanayi, endüstriyel makine, tıbbi aletler ve kimya sanayiindeki yüksek üretim potansiyeli ile Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin %9,3‘ünü gerçekleştirir.

employee icon

Motorlu taşıtlar, kimya, endüstriyel makine & teçhizat, yiyecek & içecek üretimi,  yenilenebilir enerji, turizm, otomotiv OEM, bilgi ve iletişim teknolojisi sektörlerinde yüksek potansiyele sahiptir.

 
izmir cankaya

Türkiye’nin İkinci En Büyük Ticaret Merkezi

4.500’den fazla ihracatçı firma bulunan İzmir, 2015 yılındaki 17,1 Milyar Dolarlık Dış ticaret hacmi ile Türkiye’nin toplam ithalatının %4,1’ini, toplam ihracatının ise %6,1’ini gerçekleştirir.

İzmir, Tekstilden tarım ürünlerine, kimyasal ürünlerden makine teçhizata kadar geniş ürün yelpazesine sahiptir.

İzmir ithalatının büyük bir kısmını Almanya, Çin, Rusya Federasyonu, ABD ve İtalya’dan yaparken, ihracatını ağırlıklı olarak Almanya, İngiltere, ABD, İspanya ve İtalya’ya yapar.

DIŞ TİCARET HACMİ

İzmir 17.1 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve 4.500'den fazla ihracatçı firma ile doğal bir dağıtım merkezidir.

icon

8.3 MİLYON DOLAR İHRACAT

icon

8.8 MİLYON DOLAR İTHALAT