loading Yükleniyor...
 

GENÇ VE DİNAMİK İŞ GÜCÜ

Yüzde 42’si 30 yaşın altında olan 4.1 milyonluk nüfusu ile İzmir genç ve dinamik bir iş gücüne ev sahipliği yapar.

Yılda 20.000’e Yakın Üniversite Mezunu

Yıllık 2000’i aşkın mühendislik bölümü mezunu veren İzmir, teknik kapasitesi oldukça yüksek insan kaynağına sahiptir. %53,5 olan nüfusun işgücüne katılım oranı ile Türkiye ortalamasının hayli üzerindedir.

university icon

İzmir, 6’sı devlet, 3’ü özel, toplam 9 üniversitesi ile beşeri sermayesi güçlü bir şehirdir.

Book icon

İzmir üniversitelerinde toplam 69 fakülte ve 42 yüksekokul bulunur.

<

 
education

Yabancı Dilde Eğitim Olanağı

İzmir kaliteli eğitim sistemi ile mesleki ve yabancı dil eğitimine de önem vererek, yüksek eğitim standartları sunar. İzmir’deki 8 üniversitenin tümünde %100 İngilizce eğitim verilen bölümler mevcuttur. İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca gibi önde gelen Avrupa dillerinin yanı sıra, Rusça, Japonca ya da Çince gibi dillerin eğitiminin verildiği kurumlar da bulunur.

Türkiye’de yabancı dil eğitimi ilk okullarda, orta okullarda, liselerde ve üniversitelerde mecburi olarak verilir. İzmir’de yabancı dilde eğitim veren 50 orta okul ve lise vardır. Bu okulların yanı sıra, sadece yabancı öğrencilerin eğitim alabildiği bir orta okul bulunmaktadır.

Mesleki ve Teknik Eğitim Fırsatları

İzmir, yetiştirdiği kaliteli ara elemanları ile çevre şehirlere de istihdam sağlar. Toplam 267 mesleki ve teknik lise ve 6.051 öğretmenle 100.000’i aşkın öğrenciye eğitim verir. Ortaöğrenimin yanı sıra 18 meslek yüksekokulu ve çeşitli kurslar ile de nitelikli iş gücü yetiştirilir.