loading Yükleniyor...

Türkiyenin batı tepelerindeki 200,000 nüfuslu Bergama'da doğup büyüdüyseniz, tarih dört bir yanınızı sarar. Bundan 2,400 yıl önce, bölgenin Pergamum olarak bilindiği dönemde, Büyük İskender şehri fethederek efsanevi kütüphanesini Kleopatra'ya armağan etmiştir. Roma döneminde ise Bergama Asya'nın en ünlü ve görkemli şehri unvanını almıştır. Bergama'nın tarihi alanları asırlardır turistlerin odağında yer alıyır. Ama eski dönemlerde bölgede turizm dışında pek fazla iş alanı olmaması, Bergama'nın gençlerini başka şehirlere göç etmeye zorlamıştır.

Fakat kendisi de Bergamalı olan, tesisin mühendislerinden Bora Hodo'nun da belirttiği üzere bu durum 2017'de GE Renewable Energy'nin bir parçası olan LM Wind Power'ın burada bir rüzgar türbini kanadı üretim tesisi açması ile birlikte değişti. Halihazırda 480 çalışan istihdam eden firma, yerel kullanım ve ihracat amacıyla gerçekleştirdiği rüzgar kanadı türbini üretimi faaliyetlerini daha da genişletmeyi hedefliyor. "LM Windpower gençlerimizin geleceği için bize umut veriyor, çünkü geçmişte iyi bir eğitim almak, iyi bir kariyer sahibi olmak gibi planları olamıyordu. Şimdiyse artık kariyerlerini planlıyor, mühendis olmak istiyorlar." diyor Hodo. İşçilerin çoğu Bergama’nın yerlisi, diye ekliyor. “İşgücünün dörtte birinden fazlası da kadın.”

Bergama fabrikası, LM Wind Power'ın 2017 yılında GE Renewable Energy şirketi tarafından satın alındıktan sonra açtığı ilk tesistir. Dünya çapında, yaklaşık her 5 türbin kanadının 1'i - 215.000'den fazlası - LM Wind Power tarafından yapılmıştır. Bu kapasite Birleşik Krallık'ın toplam kapasitesinin bile üstüne çıkarak 102 GW'ya ulaşmıştır.

Yenilenebilir enerji 2014 yılından beri Türk hükümetinin öncelikli konularındandır. AA verilerine göre bugüne kadar Türk hükümeti sektöre 11 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleşmiştir. Özellikle Bergama, bölgenin rüzgar kaynakları göz önüne alındığında ideal bir yapıya sahiptir. Doğrudan yabancı yatırımların teşvikine yönelik çalışmalar gerçekleştiren Invest in İzmir verilerine göre 1,300 MW'dan fazla üretim kapasitesi bulunan rüzgar türbinleriyle İzmir, Türkiye'nin rüzgar gücünün %20'sini üretmektedir. Rüzgar Türbini kanatları yaklaşık 80 metre uzunluğunda olduğundan dolayı gemiyle ihraç edilmeleri en kolay yöntemdir. Ege Denizi'ne olan yakınlık ihracat bağlantılarını çeşitlendirirken aynı zamanda yerel talebe de yanıt vermektedir. Örneğin tesiste üretilen ilk kanatlar, Avustralya, Yeni Güney Galler'deki Bodangora rüzgar çiftliğindeki 3.43 MW'lık GE türbinlerini çalıştırmak için 8.700 mil yol kat etmiştir.

Geçtiğimiz ay 500. rüzgar türbinini üreten Bergama tesisi 30 milyon dolarlık bir genişleme kaydederek bünyesine 300 çalışan daha katmayı planlamaktadır.